Święto Chrztu Polski - Akcja "Wywieś Flagę"

W środę 14.04. będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski. To bardzo młode Święto. Obchodzimy je dopiero trzeci raz.

Święto Chrztu Polski ustanowił  Sejm RP w 2019 r. W założeniu święto ma na celu "upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecności tego historycznego faktu w społecznej świadomości".

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

Z tej okazji zachęcamy do włączenia się w akcję „Wywieś Flagę”. Zapraszamy  do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi na naszych budynkach, domach, balkonach…

Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów przypominających początki państwa Polskiego – Mieszka I oraz chrztu Polski

• Mieszko I i chrzest Polski

• Przedstawienie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski