Szkoła Podstawowa nr 34 im. Wojska Polskiego

Światowy Dzień Pszczół i uroczyste odsłonięcie domków zapylających

Światowy Dzień Pszczoły w 34 połączony z uroczystym odsłonięciem domków dla owadów oraz zakończeniem projektu o owadach zapylających

W czwartek 20 maja obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony – po raz pierwszy w 2018 roku – przez Organizację Narodów Zjednoczonych, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły.  A także, przed jakimi stoją zagrożeniami. Była to inicjatywa Słowenii.

Dzień Pszczół w naszej szkole był uwieńczeniem realizowanego w klasach I – III projektu edukacyjnego o owadach zapylających. A wszystko zaczęło się od pomysłu włączenia się w akcję „Stołówka dla fifnych pszczół” w ramach Programu „Poznań dla Pszczół” organizowaną przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania oraz otrzymania od Wydziału domków dla owadów i ogłoszonego konkursu „O przygodach fifnej pszczółki”. To zainspirowało nas do zrealizowania w naszej szkole projektu o owadach zapylających, Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o znaczeniu owadów zapylających zwłaszcza pszczół.

W ramach projektu, od początku kwietnia odbyły się liczne działania: lekcje tematyczne, powstały wystawy i gazetki, oglądaliśmy filmy edukacyjne o znaczeniu owadów zapylających. Uczniowie wykazali się kreatywnością oraz ogromnym zainteresowaniem tematyką. Powstało wiele ciekawych inicjatyw np.: uczniowie klasy II a wraz ze swoimi rodzicami zbudowali domki dla owadów, uczniowie klas I b i I c zasiali łąkę kwiatową w naszym ogródku…

Wreszcie nadszedł dzień podsumowania naszego projektu i Dzień Pszczół!

Od samego rana uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami w żółtych odcieniach, przebrani za pszczoły rozpoczęli wspólne świętowanie. Hol nauczania wczesnoszkolnego zażółcił się. Poczuliśmy się , jak w ulu!  Przy każdej sali pojawiły się wystawy prac uczniowskich o tematyce pszczół. W różnych miejscach holu umieszczone zostały informacje – ciekawostki o pszczołach, a w salach wystawy, wypieki z dekoracjami pszczół, degustacje miodu, fotobudki. Z każdej sali było słychać piosenki o pszczołach. Nie zabrakło filmów edukacyjnych, ale i  … o przygodach słynnej pszczółki Mai i jej przyjaciela Gucia. Na ten dzień przygotowane zostały również specjalne zadania dla uczniów. Były to:

- ciekawostki o pszczołach
- pszczeli szyfr - odszyfrowanie wyrazów związanych tematycznie z pszczołami
- budowa pszczoły - nazwać i zapisać części ciała pszczoły
- cykl życiowy pszczoły - (koło z cyklem życiowym pszczoły)
- gra planszowa - pszczoły
- kolorowanki - ule ( tworzymy pasiekę)

Dzięki dodatkowemu zaangażowaniu rodziców klasy II b (w tym również wizyta w hurtowni pszczelarstwa) w salach  pojawiły się:

  • strój pszczelarza.
  • węzy pszczelarskie.
  • pyłek kwiatowy.
  • piękny, duży ul z pszczółkami zrobiony z kartonu.
  • fotobudka - pszczółka
  • miodowe lizaczki owinięte w papierek z pszczółką.
  • słoik miodu – smakowaliśmy!
  • pyszne  ciasta z pszczółkami
  • pszczółkowy torcik - w barwach żółto - czarnych
  • obrazki poglądowe
  • dodatkowe stroje pszczółek dla dzieci
  • plastry miodu
  • girlanda z pszczółkami…

 

Najważniejszym jednak momentem naszego świętowania było odsłonięcie zainstalowanych w naszym szkolnym ogródku domków dla owadów. Naszej uroczystości przewodniczyła i dokonała odsłonięcia pani dyrektor Ewa Krawczyk. Po uroczystym odsłonięciu owadzich domków w obecności przedstawicieli klas, przybywały do naszego ogródka z podziałem na grupy wszystkie klasy I-III. Naszym przewodnikiem po ogródku była p. Marzena Gęsicka, która z entuzjazmem opowiadała o każdej grządce oraz zasianych warzywach, kwiatach, owocach i … zasianej  łące kwiatowej. Podczas naszej uroczystości wręczone zostały również dyplomy 36 uczniom, którzy wzięli udział w konkursie „O przygodach fifnej pszczółki” oraz podziękowania uczniom klasy II a za zbudowane domki dla owadów, które zostaną umieszczone w różnych miejscach Piątkowa.  Nie zabrakło piosenek i tańca,  a uczniowie klasy III c specjalnie na tę okazję ułożyli wiersz!

Witamy wszystkich, dzień dobry, hej i cześć
O naszej klasie rozniosła się już pewnie wieść.
Jednak jesteśmy pewni, że nie wiecie o nas jednego,
dbamy o wszystkie owady i zwierzątka - i to od małego.
Dzisiaj od samego rana obchodzimy Święto jakże ważnej Pszczoły,
dlatego w SP34 każdy jest od rana dziś wesoły.
Pszczółki są potrzebne każdemu z nas,
nawet gdy jak je widzimy to czasem uciekamy w las.
Przyznajemy szczerze - są sytuacje, w których niepotrzebnie się boimy,
jednak już coraz częściej z dumą koło pszczół stoimy.
Drogie Pszczółki, z okazji Waszego święta klasa 3c Wam życzy,
by ludzie nie uciekali na Wasz widok, gdy usłyszą, że coś obok bzyczy.
Jesteście bardzo potrzebne światu, dlatego nigdy się nie zmieniajcie
i kwiatki na łąkach bez żadnych ograniczeń śmiało zapylajcie!

W Światowy Dzień Pszczół dotarła do nas bardzo miła wiadomość  o sukcesach naszych uczniów w konkursie "O przygodach fifnej pszczółki" organizowanego w ramach Programu "Poznań dla Pszczół".

Laureaci w kategorii dzieci z klas 1-3 SP:

I miejsce - Laura Rudzka kl. Ib

III miejsce - Marcin Stróżyk kl. Ib

Wyróżnienie w kategorii dzieci z klas 1-3 SP:

Milena Skowrońska kl. Ia

Laureaci w kategorii dzieci z klas 4-6 SP:

I miejsce - Zofia Olejniczak kl. Vb

Wyróżnienie w kategorii dzieci z klas 4-6 SP:

Julia Marek kl. VI a

Gratulujemy!

 

W podsumowanie naszego projektu i obchody Światowego Dnia Pszczół zaangażowali się wszyscy nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, rodzice ze wspaniałymi pomysłami, wspomogły nas panie z sekretariatu, panowie konserwatorzy, jak i panie z obsługi. Wszystkim bardzo dziękujemy! Szczególne podziękowanie dla p. Jankowiak, p. Iwanowskiej, p. Nowickiej, p. Woś, p. Rachuty  – rodzicom klasy II b za inicjatywę i poświęcony czas ... oraz  hurtowni Sprzętu Pszczelarskiego „Lyson”, znajdującej się przy ul. Jasielskiej w Poznaniu, dzięki której w naszej szkole znalazły się akcesoria pszczelarskie, których na co dzień nie możemy zobaczyć!

Mamy nadzieję, że Dzień Pszczoły stanie się naszą tradycją, a od „już” będziemy dbać o naszych małych przyjaciół – zapylaczy i … będziemy innym, już teraz bardziej świadomie,  przypominać o wciąż aktualnych słowach Alberta Einsteina: "Jeśli z Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia: nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi" .

 

Dziękujemy, pozdrawiamy!

Paulina Celka

Alicja Stefańska