ŚWIĘTUJ Z NAMI DZIEŃ ZIEMI!

W naszej szkole będziemy świętować Dzień Ziemi pod hasłem ZDROWA ZIEMIA ZDROWYCH ZIEMIAN w piątek, 21 kwietnia.

Tego dnia weźmiemy udział w akcji „Wiosenne Porządki” i posprzątamy teren wokół szkoły. Obejrzymy wystawę prac konkursowych  „Śniadanie daje moc” wykonanych przez uczniów klas czwartych oraz  „Rośliny wokół nas”, których autorami są uczniowie klas 5 – 8. Uczniowie klas 4-8 będą mogli spróbować swoich sił przechodząc przez escape room (otrzymacie link przez dziennik Librus).

ziemiaziemia

Dlaczego to tak ważne święto?

„Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.

Cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.”

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety” (gov.pl)

Niech to święto skłoni nas do przemyśleń! Wybierzmy się na spacery, popatrzmy na piękno naszej planety!

- nauczyciele przyrodnicy