Warsztaty "Chemia w stomatologii"

W ramach nawiązanej współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „CHEMIA W  STOMATOLOGII”.

Prowadząca zajęcia, p. Aleksandra Kabacińska, szczegółowo omówiła budowę zęba oraz skutki występowania w codziennej diecie cukrów i kwasów. Wyjaśniła też, na czym polegają mechaniczne i chemiczne mechanizmy uszkodzenia szkliwa oraz jaką rolę odgrywają bakterie w rozwoju próchnicy.

Podczas zajęć sprawdziliśmy – wykonując doświadczenia na skorupce jajka – jakie są skutki działania kwasu fosforowego(V) i cytrynowego w rozpuszczaniu syntetycznego szkliwa (również w aspekcie pH środowiska, w którym ma miejsce reakcja), barwników (w napojach typu ice-tea lub oranżadach), jak i dodatków smakowych w inicjowaniu reakcji przebarwiania szkliwa. Wspólnie otrzymaliśmy obozową pastę do zębów, która świetnie dała sobie radę z usunięciem osadu z kawy i herbaty.

Dowiedzieliśmy się również, jaki wpływ ma surowe jabłko na zmianę środowiska jamy ustnej - rozprawiając się z mitem, że spożycie jabłka przed snem zastępuje mycie zębów!

Po zajęciach mówimy jednogłośnie – musimy zawsze dbać o nasze zęby! Znamy sposób prawidłowego ich mycia (wtym czyszczenia przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem nici dentystycznej) oraz wiemy, jak utrzymać higienę jamy ustnej między posiłkami.

Uczniowie klas 7 i 8 :)