DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 MARCA

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB z ZESPOŁEM DOWNA

DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK jest obchodzony 21 marca, w pierwszy dzień wiosny.

"KAŻDY MA COŚ, CZEGO NIE MA INNY KTOŚ"

Zespół Downa lub inaczej TRISOMIA 21 to naturalnie występujący układ chromosomów, a przyczyna jego występowania nie jest znana. Można powiedzieć, że jest to STAN w którym dana osoba ma dodatkowy chromosom.

DLACZEGO SKARPETKI?

Chromosomy przypominają swoim wyglądem skarpetki i dlatego stały się symbolem osób
z Zespołem Downa oraz światowej akcji zachęcającej ludzi do rozmowy na temat różnorodności, akceptacji, inteligencji i wyjątkowości.

Często osoby z TRISOMIĄ 21 traktuje się jak małe dzieci, nie docenia się je i wyklucza lub wręcz traktuje źle.

Ludzie ZD często są aktywni zawodowo, angażują się w różne akcje, są empatyczne, pomocne
i bardzo wrażliwe. Osoby te jak każdy inny potrzebują miłości, wsparcia i szans  na rozwijanie swojego potencjału.

Tego dnia zakładamy dwie różne i kolorowe skarpetki solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa.

W naszej szkole  bardzo wielu uczniów przyłączyło się do wspólnej akcji solidaryzowania się
z osobami Zespołem DOWNA i tego dnia przyszło w dwóch różnych kolorowych skarpetkach.

BRAWO WY!