BohaterON. Spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim – świadkiem Powstania Warszawskiego

W dniu  5 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu
z  wyjątkowym gościem, harcerzem  Szarych Szeregów, fotoreporterem i uczestnikiem Powstania Warszawskiego panem Zbigniewem Grochowskim. Wydarzenie to było podsumowaniem akcji „BohaterON” i obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicy  Powstania Warszawskiego.   Pan Zbigniew Grochowski, pomimo 93 lat, z wielką pasją i niezwykłą  dokładnością przybliżał uczniom fakty z życia w wojennej stolicy. Opowiadał o akcjach sabotażowych, w których brał udział,  uzbrojeniu powstańców, okrucieństwie okupantów niemieckich i rosyjskich żołnierzy, alianckiej pomocy i bohaterstwie mieszkańców Warszawy. Uzupełnieniem świadectwa pana Zbigniewa Grochowskiego – ostatniego żyjącego fotoreportera Powstania Warszawskiego była prezentacja jego zdjęć wykonanych wśród ruin, barykad, które ukazywały  zgliszcza stolicy.  Obecnie cała kolekcja, licząca ponad 200  fotografii znajduje się  w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.  Spotkanie trwało prawie dwie godziny i budziło ogromne zainteresowanie uczestników. Dla naszych uczniów była to jedyna taka niezapomniana, niezwykła,  najważniejsza  lekcja żywej historii.